Zašto je bitno pregledavati madeže?
Dermatološki pregled madeža madeža i pigmentnih tvorbi od iznimne je važnosti.
Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća svjedoci sve učestalije pojave melanoma, karcinoma kože, ali i drugih oblika zloćudnih tumora kože.
Naša koža predstavlja vanjsku barijeru prema svijetu i kao takav organ je lako dostupna pregledu.
Treba li se bojati madeža?
U principu se ne bojimo madeža jer su madeži dobroćudne tvorbe koje svaki pojedinac ima, njih barem 20-ak, a neki pojedinci mogu imati i nekoliko stotina.
Koliko ćemo madeža imati kroz život, ovisit će o našoj genetici, ali i izlaganju suncu i UV zrakama kroz život.
Tko bi trebao ići na pregled madeža?
Na pregled madeža bi trebalo ići svi, barem jednom godišnje.
Kako definiramo rizične grupe za obolijevanje od melanoma i kožnih tumora?
Brojni su rizični čimbenici, no svakako treba izdvojiti pojedince svijetle kože, kose i očiju, osobito one riđokose. Osim samog fototipa koji je definiran bojom kose, očiju i ponašanjem kože pri izlaganju UV zrakama (pocrni li koža ili pocrveni), bitan je i ukupan broj madeža. Što više madeža imamo, to smo rizičniji. Jedan od posebnih faktora rizika je broj pigmentnih promjena na nadlakticama.
Izlaganje suncu i UV zrakama svakako predstavlja značajan faktor rizika. Crvenjenje kože na suncu, osobito u ranom djetinjstvu, predstavlja važan rizični faktor.
Nadalje, bolesnici pod imunosupresivnom, biološkom ili hormonskom terapijom radi brojnih autoimunih ili zloćudnih bolesti svakako spadaju u grupu najugroženijih bolesnika.
Pojedine obitelji imaju dva ili više srodnika koji su oboljeli od melanoma. Ova grupa bolesnika spada u posebno ugrožene skupine i kod njih se savjetuje pregled svih srodnika prvog i drugog koljena.
Kada govorimo o preporučenoj učestalosti dermatoloških pregled madeža madeža kod ovih grupa bolesnika, pregled se savjetuje dva puta godišnje. Pregled dermatologa dva puta godišnje se savjetuje i bolesnicima koji su već imali melanom, budući da prethodna anamneza preboljelog melanoma predstavlja značajan faktor rizika.
Kako izgleda pregled madeža?
Najprije treba reći da pregled madeža podrazumijeva pregled cijelog tijela i dostupnih sluznica. Dermatolog će pregledati cijelo tijelo, uključujući i manje dostupne regije poput vlasišta, spolovila, pupka, dlanova, tabana, područja između prstiju.
Pregled jednog madeža se najčešće ne prakticira jer onemogućuje dermatologu usporednu analizu promjena.
Naime, poznato je da je melanom vrlo često upravo ona promjena koja se klinički i dermoskopski razlikuje od drugim promjena na tijelu.
Je li pregled madeža bolan?
Pregled madeža je u potpunosti bezbolan
Da li je pregled madeža neugodan?
Pregled nije neugodan. Nadalje, prije samog pregleda potrebno je razmotriti sve faktore rizika i utvrditi eventualna rizična ponašanja. Potom se pristupa kliničkom i dermoskopskom pregledu. Osim klasičnog pregleda, Vaš će dermatolog sve promjene na koži pogledati dermoskopom. Dermoskop je ručni uređaj koji koristi dvostruko polarizirano svjetlo te osim uvećane slike daje uvid u detalje nevidljive golom oku. Ovim uređajem moguće je analizirati i sitne promjene dimenzija 1×1 mm, čime je moguće vrlo rano detektirati nepravilnosti i utvrditi koja je promjena klinički i dermoskopski sumnjiva.
Otkrivanje melanoma u ranoj fazi je od presudne važnosti za preživljenje, stoga nam je to svakako najveći prioritet.
Što je digitalna dermoskopija i fotopraćenje i bismo li svi trebali biti praćeni korištenjem takvih uređaja?
Nisu svi pojedinci rizični.
Kako bi se ustvrdio faktor rizika, potreban je najprije klinički i dermoskopski pregled. Ako dermatolog procijeni da ste rizičan pacijent, preporučit će Vam digitalno dermoskopsko praćenje. Najčešće se radi o pacijentima s velikim brojem madeža kod kojih je nemoguće uočiti pojavu nove promjene ili promjenu postojećeg madeža, a takvi će pacijenti najčešće imati dijagnozu, odnosno sindrom atipičnih (displastičnih) nevusa.
Digitalni dermoskop ne zrači. Uređaj je opremljen sofisticiranim kamerama koje omogućuju uzimanje visoko kvalitetnih fotografija cijelog tijela, a potom i dermoskopskih fotografija pojedinačnih madeža koji pokazuju odstupanja koja nas brinu.
Koja je prednost ovog praćenja?
Uređaj je opremljen sofisticiranim softwareom koji detektira madež i slaže automatski mozaik svih madeža na tijelu što omogućava usporedba svih madeža na jednom mjestu. To uvelike olakšava uočavanje promjene koja se razlikuje od ostalih.
Da bismo dobili informaciju o tome koja se promjena mijenja, potrebna nam je kontrolna fotografija, stoga je potrebno dolaziti na maksimalno dvije kontrole godišnje. Software će tražiti razlike među svim madežima i alarmirati dermatologa na kojem se madežu uočava promjena. Time se povećava osjetljivost dermatologa u ranom otkrivanju melanoma.
Osim rane detekcije melanoma, uređaj smanjuje broj nepotrebnih kirurških ekscizija.
Ako se madež ne mijenja, nema razloga da se kirurški uklanja.
Posebno se analiziraju pigmentne lezije koje se mijenjaju. Nisu sve promjene zloćudne, a radi li se o dobroćudnoj ili zloćudnoj promjeni ovisi o procjeni najboljeg dermatologa za madeže u Zagrebu.
Ponekad su promjene na madežima vrlo diskretne. Uređaji najnovije generacije, odnosno najnovija generacija uređaja pod nazivom FotoFinder Master ATBM Body Studio ima opciju primjene artificijelne inteligencije i tele konzultacije sa svjetskim ekspertima, ako pojedina lezija ili njena promjena predstavlja dijagnostičku poteškoću. Ta je tehnologija postala neophodno pomagalo dermatologu koji ima važnu zadaću otkriti melanom u najranijoj fazi jer rana detekcija melanoma može spasiti život.
Ako smatrate da smo odgovorili na neka vaša pitanja o pregledu madeža te da je naš tekst bio informativan, slobodno ga podijelite sa svojim bližnjima, a mi ćemo se i ubuduće potruditi da Vam približimo problematiku dermatologije tako da shvatite važnost preventivnih pregleda i da ove preglede nikako ne odgađate jer Vam mogu spasiti život.